Konkurs Gry i Śpiewu 2021

Protokół z posiedzenia Jury 32. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego, który odbył się 13 i 14 listopada 2021 r. w Jeleśni i Milówce

Organizator:

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Współorganizatorzy:

Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni Gminny Ośrodek Kultury w Milówce

Jury w składzie:

dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnicząca Jury Przemysław Ficek – muzyk, folklorysta z Jeleśni Czesław Węglarz – muzyk, folklorysta z Ciśca Dariusz Kocemba – sekretarz Komisji, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Wysłuchało 103 prezentacji, w tym:

  • 88 solistów:

13 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci) 7 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież) 11 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli) 18 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci) 20 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież) 11 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli) 2 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci) 2 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież) 4 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)

  • 4 grup śpiewaczych:

4 grupy śpiewaczej dziecięcej

  • 11 kapel:

4 kapeli dziecięcej 7 kapel młodzieżowych

spisanych według kolejności alfabetycznej:

Adamczyk Lena, 8 lat (Przybędza) i Antoni Nosal, 8 lat (Przybędza) – śpiew Adamczyk Wiktoria, 15 lat (Przybędza) – śpiew Adamek Julianna, 82 lata (Pewel Wielka) – śpiew Antoniak Aleksandra, 17 lat (Szczyrk) – śpiew Białek Natalia, 10 lat (Sopotnia Mała) – śpiew Bogdan Dominik, 19 lat (Krzeszów) – skrzypce Bojko Maria (Jaworzynka), 9 lat – śpiew Brączek Józef, 7 lat (Laliki) – skrzypce

Butor Anna, 6 lat (Pewel Mała) – śpiew Butor Anna, 6 lat (Pewel Mała) i Butor Radosław, 8 lat (Pewel Mała) – kapela Butor Mateusz, 14 lat (Pewel Mała) – heligonka Butor Radosław, 8 lat (Pewel Mała) – heligonka Ceremuga Faustyna, 17 lat (Juszczyn) – śpiew Ciućka Kinga, 17 lat (Sopotnia Mała) – śpiew Dadak Dominik, 14 lat (Laliki) – heligonka Dudys Milena, 14 lat (Juszczyna) – skrzypce Dunat Anna, (Pewel Wielka) – śpiew Dybał Mikołaj, 13 lat (Żywiec) – heligonka Feikisz Paweł, 48 lat (Wilkowice) – dudy żywiecka, piszczałka sześciootworowa, piszczałka jednootworowa Galej Marta, 7 lat (Jaworzynka) – śpiew Gluza Antoni, 70 lat (Szczyrk) – dudy żywieckie, okaryna, heligonka, piszczała jednootworowa Gluza Rafał, 34 lata (Szczyrk) – trombita, okaryna piszczałka, skrzypce Gołuch Władysława, 65 lat (Mutne) – śpiew Gościej Wiktor, 12 lat (Łętownia) – śpiew Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – chłopcy (Wieprz) Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – dziewczęta (Wieprz) Gruszka Karol, 11 lat (Żabnica) – heligonka Gryglak Dorota, 35 lat (Bielsko-Biała) – śpiew Gryglak Stefania, 6 lat (Bielsko-Biała) – śpiew Guzik Jakub, 25 lat (Juszczyn) – heligonka Grupa Śpiewacza Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki (Radziechowy) Heczko Anna, 19 lat (Jaworzynka) – śpiew Hernas Józef, 77 lat (Koszarawa) – skrzypce Hołczyńska Józefa, 78 lat (Zawoja) – śpiew Iskierka Samuel, 10 lat (Cisiec) – piszczałka sześciootworowa, piszczałka jednootworowa Janiszewski Piotr, 13 lat (Istebna) – skrzypce Jakubiec Wioletta, 26 lat (Żywiec) – skrzypce Juroszek Anna, 10 lat (Istebna) – śpiew Juroszek Aleksandra, 17 lat (Jaworzynka) – skrzypce, piszczałka sześciootworowa, piszczałka jednootworowa, okaryna Juroszek Karol, 7 lat (Istebna) – śpiew Kapela Beskidek (Bielsko-Biała) Kapela Grajki (Laliki) Kapela Holanie (Sopotnia Wielka) Kapela Mali Grojcowianie – grupa młodsza (Wieprz) Kapela Mali Grojcowianie – grupa starsza (Wieprz) Kapela Hajduki (Pewel Ślemieńska) Kapela Małe Hajduki (Pewel Ślemieńska) Kapela Hanka i Dudy (Koszarawa) Kapela Szkolnego Zespołu Romanecka (Sopotnia Mała) Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki (Radziechowy) Kowalska-Wicherek Anna, 38 lat (Maków Podhalański) – śpiew Krzyżowska Marta, 13 lat (Jeleśnia) – skrzypce

Kubasiak Wojciech, 24 lat (Sucha Beskidzka) – skrzypce, dudy żywieckie, piszczałka jednootworowa Kukuczka Antoni, 12 lat (Koniaków) – skrzypce Kukuczka Łukasz, 20 lat (Koniaków) – skrzypce Kukuczka Paweł, 17 lat (Koniaków) – trombita, róg pasterska, piszczałka jednootworowa Kukuczka Piotr, 51 lat (Koniaków) – trombita, róg pasterski Kupczak Sandra, 14 lat (Sopotnia Mała) – skrzypce Kupczak Szymon, 28 lat (Żabnica) – heligonka Legierska Anna, 18 lat (Jaworzynka) – śpiew Łagosz-Kubica Anna, 38 lat (Milówka) – śpiew Łokaj Maria, 13 lat (Sopotnia Mała) – skrzypce Łupieżowiec Jan, 11 lat (Jaworzynka) – śpiew Łupieżowiec Zofia, 11 lat (Jaworzynka) – śpiew Nieciąg Julia, 10 lat (Jachówka) – skrzypce Nieciąg Maja, 8 lat (Jachówka) – skrzypce Nowak Aleksander, 62 lat (Osielec) – heligonka Nowak Patryk, 13 lat (Sopotnia Mała) – skrzypce Nosidlak Katarzyna, 12 lat (Łętownia) – śpiew Magiera Patrycja, 16 lat (Pewel Mała) – śpiew Marek Roksana, 15 lat (Zawoja) – skrzypce Marek Rafał, 13 lat (Zawoja) – heligonka Marciak Emilia, 16 lat (Jeleśnia) – skrzypce Marciak Wiktoria, 8 lat (Jeleśnia) – skrzypce Matuszna Marta, 30 lat (Laliki) – śpiew Mętel Emilia, 14 lat (Zawoja) – skrzypce Motyka Bartłomiej, 14 lat (Żabnica) – heligonka Pacyga Aleks, 11 lat (Skawica) – skrzypce Pacyga Martyna, 16 lat (Pewel Wielka) – śpiew Pacyga Martyna, 16 lat (Pewel Wielka) – skrzypce Pająk Paweł, 12 lat (Żarnówka) – heligonka Pawlica Julia, 12 lat (Jeleśnia) – skrzypce Pawlus Kamil, 13 lat (Żabnica) – heligonka Piwowarczyk Natalia, 12 lat (Łętownia) – śpiew Polok Antonina, 7 lat (Jaworzynka) – skrzypce Polok Julia, 11 lat (Jaworzynka) – skrzypce, piszczałka, okaryna Porębska Martyna, 7 lat (Koniaków) – skrzypce Sikorska Maria, 21 lat (Laliki) – skrzypce Sobel Dominika, 25 lat (Milówka) – śpiew Spyrka Kacper, 16 lat (Skawica) – heligonka Suchanek Michał, 10 lat (Żabnica) – heligonka Suszka Michał, 9 lat (Koniaków) – heligonka Szczypka Łucja, 11 lat (Bielsko-Biała) – dudy żywieckie, piszczałka sześciootworowa, okaryna Szkawran Lena, 8 lat (Jaworzynka) – skrzypce Szostak Jan, 61 lat (Rudzica) – heligonka Urbaniec Emilia, 15 lat (Stryszawa) – skrzypce Waląg Krzysztof, 13 lat (Juszczyn) – heligonka Wróbel Szymon, 14 lat (Kamesznica) – heligonka

Wyród Lena, 10 lat (Jeleśnia) – skrzypce Zeman Zofia, 10 lat (Cisiec) – piszczałka sześciootworowa Zoń Martyna, 9 lat (Ujsoły) – śpiew Zowada Natalia, 17 lat (Istebna) – śpiew Żurek Przemysław, 28 lat (Stryszawa) – dudy żywieckie Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia we wszystkich kategoriach: KATEGORIA DZIECI DO LAT 12 Soliści:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Wiktoria Marciak z Jeleśni Lena Wyród z Jeleśni Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście złotych) każda otrzymują:

Julia Pawlica z Jeleśni Samuel Iskierka z Ciśca Zofia Zeman z Ciśca III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) otrzymuje Karol Gruszka z Żabnicy Dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł (sto złotych) każda otrzymują:

Julia Nieciag z Jachówki Maja Nieciag z Jachówki Multiinstrumentaliści:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł (trzysta złotych) otrzymuje Łucja Szczypka z Bielska-Białej II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (dwieście złotych) otrzymuje Julia Polok z Jaworzynki III miejsce nie zostało przyznane Kapele:

I miejsce nie zostało przyznane II miejsce nie zostało przyznane

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście złotych) każda otrzymują:

Kapela Mali Grojcowianie – grupa młodsza z Wieprza Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki z Radziechów Kapela Małe Hajduki z Pewli Ślemieńskie

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) otrzymuje Anna Butor i Radosław Butor z Pewli Małej Śpiew solo:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Anna Juroszek z Istebnej Maria Bojko z Jaworzynki Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście złotych) każda otrzymują:

Stefania Gryglak z Bielska-Białej Karol Juroszek z Istebnej Jan Łupieżowiec z Jaworzynki Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Marta Galej z Jaworzynki Zofia Łupieżowiec z Jaworzynki Grupy śpiewacze:

I miejsce nie zostało przyznane II miejsce nie zostało przyznane III miejsce nie zostało przyznane Cztery wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł (sto pięćdziesiąt złotych) otrzymują:

Grupa Śpiewacza Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki z Radziechów Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – chłopcy z Wieprza Grupa Śpiewacza Mali Grojcowianie – dziewczęta z Wieprza Adamczyk Lena i Antoni Nosal z Przybędzy

KATEGORIA DZIECI I MŁODZIEŻ OD 13 DO 18 LAT

Soliści:

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda otrzymują:

Dominik Dadak z Lalik Kamil Pawlus z Żabnicy Szymon Wróbel z Kamesznicy Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Bartłomiej Motyka z Żabnicy Patryk Nowak z Sopotni Małej Marta Krzyżowska z Jeleśni Krzysztof Waląg z Juszczyna Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Emilia Marciak z Jeleśni Sandra Kupczak z Sopotni Małej Kacper Spyrka ze Skawicy Multiinstrumentaliści:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymuje Paweł Kukuczka z Koniakowa II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł (trzysta złotych) otrzymuje Aleksandra Juroszek z Jaworzynki III miejsce nie zostało przyznane Kapele młodzieżowe:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł (czterysta pięćdziesiąt złotych) otrzymuje Kapela Hanka i Dudy z Koszarawy Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Kapela Holanie z Sopotni Wielkiej Kapela Szkolnego Zespołu Romanecka z Sopotni Małej Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta złotych) każda otrzymują:

Kapela Mali Grojcowianie – grupa starsza z Wieprza

Kapela Grajki z Lalik Kapela Hajduki z Pewli Ślemieńskiej

Śpiew solo:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymuje Natalia Zowada z Istebnej II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł (trzysta złotych) otrzymuje Anna Legierska z Jaworzynki Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Wiktoria Adamczyk z Przybędzy Faustyna Ceremuga z Juszczyna Patrycja Magiera z Pewli Małej KATEGORIA INSTRUMENTALISTÓW DOROSŁYCH:

Soliści:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 500 zł (pięćset złotych) każda otrzymują:

Łukasz Kukuczka z Koniakowa Szymon Kupczak z Żabnicy Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda otrzymują:

Przemysław Żurek ze Stryszawy Piotr Kukuczka z Koniakowa Wioletta Jakubiec z Żywca Jakub Guzik z Juszczyna Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Dominik Bogdan z Krzeszowa Aleksander Nowak z Osielca Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) otrzymuje Jan Szostak z Rudzicy Multiinstrumentaliści:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł (pięćset złotych) otrzymuje Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymuje Rafał Gluza ze Szczyrku III miejsce nie zostało przyznane Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) otrzymuje Paweł Feikisz z Wilkowic Śpiew solo:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 500 zł (pięćset złotych) każda otrzymują:

Marta Matuszna z Lalik Anna Łagosz-Kubica z Milówki Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda otrzymują:

Władysława Gołuch z Mutnego Józefa Hołczyńska z Zawoi Anna Heczko z Jaworzynki

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł (trzysta pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:

Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego Dominika Sobel z Milówki Jury postanowiło przyznać również cztery równorzędne nagrody specjalne w wysokości 400 zł (czterysta złotych) każda, które otrzymują:

Antoni Gluza ze Szczyrku Józef Hernas z Koszarawy Anna Dunat z Pewli Wielkiej Julianna Adamek z Pewli Wielkiej Łączna wysokość nagród – 20 850 złotych.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ufundowało nagrody pieniężne, które pochodzą z Funduszu Promocji Kultury.

Konkurs współfinansowany jest przez: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Uwagi Jury:

Imponująca liczba uczestników, zwłaszcza młodych, pokazała, że trudna sytuacja epidemiczna nie wpłynęła na zainteresowanie konkursem. Prezentacje sceniczne dzieci i młodzieży są świadectwem trwających nieprzerwanie działań o charakterze edukacyjnoszkoleniowym i wielkiej pracy instruktorów, którym należą się wyrazy uznania i podziękowania. Komisja oceniająca występy pragnie jednak przekazać kilka uwag związanych z przygotowanymi prezentacjami:

1) należy zwracać uwagę na dostosowanie repertuaru pieśni, a zwłaszcza warstwy tekstowej, do wieku uczestników,

2) instrumentaliści powinni ograniczyć znacząco liczbę śpiewanych zwrotek, a prezentować przede wszystkim grę na instrumencie,

3) sugeruje się taki dobór repertuaru, by pochodził on z możliwie najbliższej okolicy wykonawcy.

Jury 32. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego z satysfakcją odnotowuje zróżnicowaną tematykę oraz bogactwo repertuaru tegorocznych prezentacji scenicznych. Ponadto dostrzega staranność wystąpień i dbałość o tradycyjny strój wykonawców.

Komisja dziękuje organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu, a także stworzenie miłej atmosfery, sprzyjającej prezentacjom scenicznym.